Jesteś tutaj: Jak dobrać buty dla dziecka?

Jak dobrać buty dla dziecka?

Jak dobrać buty dla dziecka?

Stopa dziecka, które rozpoczyna chodzenie rośnie około 1,5 mm/miesiąc, a u dzieci starszych 1mm/miesiąc. Dopiero około 16 r.ż. stopa osiąga swój właściwy kształt.

Pomiarów stóp dokonujemy:

  • co 2 miesiące - u dzieci 1-3 letnich
  • co 4 mieisące - u dzieci 3-4 letnich
  • co pół roku - u dzieci 4-6 letnich

Jeśli nie mamy możliwości zabrania dziecka na zakupy, należy wykonać pomiar stopy rysując na kartoniku obrys stópek, które są OBCIĄŻONE. W trakcie pomiaru noga powinna być ustawiona na płaskim podłożu, na kartce papieru. Taki obrys wykonujemy podczas stania maluszka. Zaznaczamy najbardziej wysunięty punkt i mierzymy długość między nim a brzegiem kartki. Na wysokości dużego palca stopy dodajemy około 10-12 mm. Zapas ten jest konieczny, aby zapewnić miejsce na wzrost oraz ruch paluszków podczas chodzenia. Wycięty kartonik powinien pasować do buta.

Najlepiej jest mierzyć stópkę oraz kupować buty po południu, ponieważ stopa może być wtedy nawet o 4% dłuższa niż rano. 

Buciki dziecka powinny być: 

  • LEKKIE, ponieważ są one dla dziecka ciałem obcym i jeśli będą zbyt ciężkie mogą wpłynąć na zmianę wzorca chodu i powodować nienaturalne stawianie stóp podczas chodzenia.
  • PRZEWIEWNE, aby zapewnić dostęp powietrza stópkom, które ciężko pracują podczas doskonalenia chodzenia oraz biorą udział w procesach termoregulacji.
  • ELASTYCZNE, aby nie ograniczać ruchów stopy i nie zaburzać procesu chodzenia.
  • BEZ UKRYTYCH SZWÓW, aby nic nie uwierało dziecka podczas chodzenia i nie powodowało powstawania odcisków czy nieprawidłowego wzorca chodu.
  • DOBRZE DOPASOWANE DO PIĘTY, aby utrzymywać ją w prawidłowym ustawieniu przeciwdziałąjąc koślawieniu lub szpotawieniu stópek.
  • SZEROKIE W PALUSZKACH, ponieważ palce biorą udział w reakcjach równoważnych, więc potrzebują dużo swobody, aby pomóc małemu człowiekowi w utrzymaniu równowagi podczas zabawy w ruchu.
  • NOWE, ponieważ but dopasowuje się do stopy użytkownika, nie należy stosować u dzieci obuwia po innym właścicielu.

Odpowiednio dobrane obuwie jest niezwykle istotne do prawidłowego rozwoju ruchowego. Musi zapewnić użytkownikom bezpieczeństwo, stabilność i wygodę noszenia. Na pierwszą parę butów poleca się fasony z cholewką sięgającą nieco ponad kostkę, usztywnionym zapiętkiem (wspomagającym prawidłowe ustawienie nogi), wysokim i szerokim czubkiem gwarantującym swobodne poruszanie palcami oraz antypoślizgową, elastyczną podeszwą.

Maluchom, które sprawnie chodzą, poza trzewikami można kupować półbuty oraz sandały z zabudowanym tyłem. Zawsze należy zwracać szczególną uwagę na materiał (zaleca się skórę naturalną i przewiewne tkaniny) oraz jakość wykonania produktu.

Kiedy dziecko włoży nową parę butów, trzeba upewnić się, że rozmiar jest dokładnie dopasowany. W tym celu powinno się dosunąć piętę do tylnej części buta i lekko przycisnąć go w okolicy dużego palca (zaleca się wyczucie około 1 cm luzu). W przypadku mniejszych pociech przesuwamy nóżkę do przodu i wkładamy palec w przestrzeń między tylną częścią buta a stopę.

Wszystkie prawa zastrzeżone.
Strona wykonana przez doneta.pl